Garanciával és meghibásodással, szervizzel, jótállással kapcsolatos tudnivalók
PDF formátumban itt tudja letölteni jótállási nyomtatványunkat a különböző terméktípusokról,
illetve ezt megrendeléskor is a visszaigazolási email mellékletében megtalálja.
JÓTÁLLÁSI LEVÉL (klikk ide)
Fontos: Ha esetleg nincs már meg a készülék vásárlásánál kapott számla vagy jótállási jegy, kérjen tőlünk másolatot emailben itt: kozpont(kukac)futesprofi.hu
Az alábbi szervizek közvetlen felkeresését elsősorban a futáros küldésű termékeinkkel kapcsolatban javasoljuk, hiszen így a direkt kapcsolattal és esetleges visszaküldéssel a javítás gyorsasága növelhető. Az esetleges hibajelenségekkel kapcsolatban is bővebb információt kaphatnak, mivel minden hibajelenség oda fut be.
(Ha a cégünknek küldik, természetesen akkor is megtörténik a javítás, de akkor még egy szállítás közbejön, mi is az importőrhöz küldjük a csomagokat, nem foglalkozunk javítással)
Boltjainkban vásárolt termékeket természetesen a szabályoknak megfelelően átveszünk javításra, de itt is kalkulálják be az oda-visszaküldés idejét. (azaz itt is gyorsabb a közvetlen vonal)
ATLANTIC FRANCIA FŰTŐTESTEK és DEVI
Atlantic francia fűtőtestek és törölközőszárítók plusz 3 éves garancia regisztrációja itt:
ATLANTIC REGISZTRÁCIÓ (katt ide)
https://webshop.eurovill.com/content/5-garancialis-regisztracio
Atlantic termékekre nincs háztól-házig garancia, így az importőrrel történt megegyezés alapján a hibás készülékeket közvetlenül kérjük ide eljuttatni, természetesen egyeztetés után.
- EUROVILL PROFI KFT., 1139 Budapest, Fáy u. 12/B.
- Hívj most: +36 1 370-4373
- E-mail: titkarsag@eurovill.com
Atlantic hibabejelentő - PDF (katt ide)
NORVÉG FŰTŐTESTEK (ADAX NEO, ADAX WIFI, ADAX CLEA, GLAMOX, BEHA)
NORDART 5 év cseregarancia: hibabejelentés és egyeztetés után történik a régi készülék elhozatala és az új küldése, cserecsomagos rendszerben általában. (GLS)
Itt lehet bejelenteni a hibát:
Telefon: 20/955-2629
email: ugyfelkozpont@nordart.hu
ADAX VP10, VP11, CLIMASTAR kerámia fűtőpanelek (nordinova.hu): +36 70 430-4285
hibabejelentés közvetlenül: NORDINOVA SZERVIZ
BVF fűtőszőnyegek, infrapanelek (bvf.hu): 1/490-0490
Thermor, VIGO fűtőtestek, törölközőszárítók (futes-elektromos.hu): 20/5900863
NOIROT fűtőtestek, törölközőszárító (noirot.hu): 1/490-0505
JH sötétsugárzók, LikeWarm fűtőszőnyeg (dimat.hu): 70/601-0209
MOEL infra sugárzók (kompel.net): 1/431 9640
Fogalmak tisztázása
Mi a jótállás?
A jótállás folyamata alatt azt értjük, amikor a jótállást nyújtó fél (kereskedő) felelős a hibátlan teljesítésért a jótállás időtartama alatt és ez alól csak akkor mentesül, amennyiben bizonyítani tudja, hogy felmerülő minőségi kifogás esetén a hiba a teljesítés után a fogyasztó által következett be. (pl. a termék nem rendeltetésszerű használata)
Jótállási kötelezettsége kétféle módon keletkezhet:
- Kötelező jelleggel jogszabályon alapuló kötelezettség
Kötelező jótállás esetén a jótállás időtartama a vásárlástól számított egy év.
- Önkéntesen a szerződő felek között megállapodáson alapuló kötelezettség
Szerződéses jótállásnál a jótállást keletkeztető jognyilatkozatban rögzített határidő a mérvadó.
A jótállásra vonatkozó kötelezettségek feltételeit a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet tartalmazza.
A rendeletet csak az alábbi esetekben kell alkalmazni:
- A Ptk. szerinti fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott termékre vonatkozó jótállás esetén.
- A rendelet 1. mellékletében felsorolt új tartós fogyasztási cikkek adás-vétele esetén.
Fontos, hogy a jótállás fogalma nem összekeverendő a szavatosság fogalmával, hiszen míg az előbbi esetében a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy a hiba nem minőségből eredeztethető, utóbbi esetben a fogyasztót terheli ez a kötelezettség.
Amit a szavatosságról tudni kell
A szavatosság esetén két típust különböztetünk meg:
- kellékszavatosság
- termékszavatosság
A kellékszavatosság esetében bármilyen termék eladásáról is legyen szó, a kötelezett (a kereskedő) kellékszavatossági felelősséggel tartozik a termék hibájáért, magyarán már a vásárláskor a termékben meglévő hiba miatt bekövetkező problémáért.
A termékszavatosság fogalma azt jelenti, hogy a kereskedő által a fogyasztónak eladott termék hibája esetén a fogyasztó követelheti a gyártótól a termék hibájának javítását (megfelelő határidőn belül) vagy a termék kicserélését.
A kereskedőt a kellék és – termékszavatosság is az adott termék általa történő forgalomba hozatalától számított két évig terheli.
Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy míg a jótállás esetén a jótállásra kötelezettnek (tehát a kereskedőnek) az egész jótállás időtartamára vonatkozólag kell bizonyítania, ezzel szemben a két éves kellékszavatosság esetében ez csak az első hat hónapban van így. (Ezt követően a fogyasztónak kell bizonyítania, hogy a termék már eleve hibás volt.)
Mik változtak?
A jótállást illetően három nagy változás lépett érvénybe 2021. január 1-től.
A jótállási idő változása
Az 1 éves egységes jótállási időtartam a termék árától függően sávosan változott:
- 10 000 forintot elérő, de 100 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén 1 év,
- 100 000 forintot meghaladó, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén 2 év,
- 250 000 forint eladási ár felett 3 év.
A jótállási határidő továbbra is a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadásától számít, vagy ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napjával kezdődik.
Új szabályként lép életbe, hogy amennyiben a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított hat hónapon túl helyezteti üzembe, akkor a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja.
Amennyiben a fogyasztási cikk javításra szorul, úgy a javítási idővel meghosszabbodik a jótállás időtartama a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.
A kereskedőnek így minél inkább érdeke, hogy a lehető legrövidebb időn belül megtörténjen a javítás.
Pontosított jótállási javítási határidők
Lássuk, hogy milyen változásokra számíthatunk a javítási határidőkkel kapcsolatban:
- 15 napos határidő betartása
A 9/2014. (IV. 29.) NGM rendelet 5. §-a alapján a kereskedőnek törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést legfeljebb 15 napon belül elvégezze. Amennyiben ez meghaladja a 15 napot, úgy a kereskedő köteles a fogyasztót legkésőbb a 15. napon tájékoztatni a javítás vagy csere várható időtartamáról.
A tájékoztatás formája történhet elektronikus úton, amennyiben a fogyasztó ehhez előzetesen hozzájárult.
- Nem javítható a termék
Előfordulhat, hogy a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk első alkalommal történő javítása során a kereskedő megállapítja, hogy a fogyasztási cikk nem javítható. Ebben az esetben, feltéve ha a fogyasztó nem rendelkezik eltérően, a kereskedő köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni.
Amennyiben a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a kereskedő köteles a vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
- Nem sikerül 30 napon belül kijavítani a terméket
Ha a fogyasztási cikk kijavításra a kijavítási igény kereskedő részére való közlésétől számított 30. napig nem kerül sor, – a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában – a kereskedő köteles a fogyasztási cikket a 30 napos határidő eredménytelen elteltét követő 8 napon belül kicserélni.
- A termék negyedszer is elromlik
Olyan eset is adódhat, hogy a a jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk 3 alkalommal történő kijavítást követően ismételten meghibásodik. Ebben az esetben – a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában – például nem igényli a vételár arányos leszállítását és nem kívánja a fogyasztási cikket a kereskedő költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni, a kereskedő köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni.
Amennyiben a fogyasztási cikk kicserélésére nincs lehetőség, a kereskedő köteles a vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
- A fogyasztó dönti el, hova fordul a javításért
A 2021. január 1-et követően vásárolt, kötelező jótállás alá tartozó termékek esetében a fogyasztónak jogában áll máshol megjavíttatni a terméket, választása szerint a kereskedő vállalkozásának székhelyén, bármely telephelyén, fióktelepén, illetve a vállalkozás által a jótállási jegyen feltüntetett javító szolgálatnál.
- A csomagolás megőrzésére nincs szükség a jótálláshoz
Egy kifejezetten érzékeny kérdést oldott meg azáltal a jogalkotó, hogy kimondta – a jótállásból eredő jogok a jótállási jeggyel érvényesíthetőek, amelynek nem feltétele a fogyasztási cikk felbontott csomagolásának a fogyasztó általi visszaszolgáltatása.
Az elektronikus jótállási jegy bevezetése
A kereskedők számára egyúttal kedvező, hatályba lépő jogszabály-módosítás lehetővé teszi, hogy a kereskedő a jótállási jegyet elektronikus úton (elektronikus aláírással ellátva) is átadhatja a fogyasztó részére.
Amennyiben a kereskedő ezt a lehetőséget választja, úgy eleget kell tennie a rendelet jótállási jegyre vonatkozó előírásainak is, amelyek a következők:
- a vállalkozás nevét, címét,
- a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezését és típusát, valamint – ha van – gyártási számát,
- a gyártó nevét, címét, ha a gyártó nem azonos a vállalkozással,
- a szerződéskötés, valamint a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadásának vagy – a vállalkozás vagy közreműködője általi üzembe helyezés esetén – a fogyasztási cikk üzembe helyezésének időpontját,
- a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit, továbbá
- az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák által működtetett békéltető testület eljárását is kezdeményezheti,
- a vállalkozás bélyegző lenyomatát és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírását, elektronikus dokumentumon való átadás esetén az elektronikus aláírást.
A kereskedő köteles legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon a jótállási jegy elektronikus úton való átadására.
A kereskedő rendelkezhet arról, hogy a jótállási jegyet elektronikus dokumentumként közvetlen elküldésével (e-mailben) vagy letöltést biztosító elérési cím (URL) formájában bocsátja a fogyasztó részére, az utóbbi esetben azonban biztosítania kell a letöltési cím elérhetőségét és az elektronikus jegy letölthetőségét a jótállási időtartam végéig nem szüntetheti meg.
Bármilyen felmerülő jogvita esetén a kereskedőnek azt is kötelessége bizonyítania, hogy a fentebb leírt kötelezettségeknek eleget tett, tehát folyamatosan letölthető volt a jótállási jegy a jótállási időtartamra alatt.